نکات کاری با دستگاه سند بلاست چیست؟

نکات کاری با دستگاه سند بلاست

نکات کاری با دستگاه سند بلاست چیست؟ پروژه‌های سند بلاست و انجام هر کار فنی و تخصصی نیاز به برنامه‌ریزی و شناخت صحیح از شرایط اجرای آن دارد. پروژه‌های سند بلاست نیز به دلیل اهمیت زیادی که در صنعت دارند از این قانون مستثنی نیستند. توجه به نوع و شرایط کار در پروژه‌های سند بلاست از نکات مهم انجام آن می‌باشد. به علت نوع کار و کیفیت بالای آن از این روش پاکسازی در صنایع مختلفی استفاده می‌شود. ما در این مقاله شما را با نکات ایمنی کار با دستگاه سند بلاست آشنا می‌کنیم. پس همراه ما باشید.

اولين خطر سند بلاست

اولین خطر ميزان تراكم خيلي زياد گرد و غبارات است كه در عمليات سند بلاست كاري ايجاد می‌شود ذرات سخت آن در ورود مجاری تنفسي كارگران سبب بیماری در آن‌ها می‌شود. تراكم غبارات اكسيدهای آهن نيز سبب بيماري‌هايی می‎شود اين بيماری‌ها معمولا بعد از ۷ الي ۱۲ سال ظاهر می‎شوند. در تميزكاری با سند بلاست روی سطوح فلزات زنگ زده يا رنگ زدن ذرات اكسيد آهن و ذرات فلزات سمی نظير تركيبات سرب، جيوه، ارسنيك، روي و كادنيوم كنده می‌شود. با تهويه كافی و كاهش غلظت غبارات ناشی از سند بلاست خطرات این بیماری‌ها رفع می‎گردد.

 

بیشتر بخوانید: سند بلاست چیست

 

نکات کاری با دستگاه سند بلاست

بدون شک در هر پروژه صنعتی اولین نکات رعایت ایمنی و استانداردهای مخصوص به آن حرفه و کار می‌باشد. در اجرای پروژه‌های سند بلاست نیز به علت درگیر بودن با بخش‌های حساس و همچنین استفاده از مواد با ریسک بالا توجه به استانداردهای کار بسیار مهم می‌باشد. نکات مهمی که در زمان اجرای پروژه‌های سند بلاست باید رعایت شود شامل موارد زیر می باشد:

 1. منطقه کار را داربست بندی و چادر کشی کنید. مخصوصا اگر تجهیزات اطراف محل سند بلاست از جنس استیل ضد زنگ نباشد.
 2. اپراتورهای سند بلاست باید آموزش‌های لازم برای انجام این کار را دیده باشند.
 3. كلاه سند بلاست كه در اختيار فردی قرار می‎گيرد نبايستی مورد استفاده افراد ديگر قرار گيرد. شيلنگ هوارسانی كلاه سند بلاست كار بايستی به منبع هوای سالمی متصل شود كه دبی هوارسانی آن كمتر از 17% مترمكعب در دقيقه نباشد. هوای مذكور بايستی توسط فيلتر مناسبی كه بدون كاهش اكسيژن هوا بتواند رطوبت، دودهای روغنی، ذرات و غبارات و هر گونه گازهای سمی كه از كمپرسور هوا ايجاد می‌شود را جذب نمايد. توصيه شده است در هوای تنفسی نبايد بيش از PPM50 كربن منواكسيد و بيش از PPM1000 كربن دی‎اكسيد وجود داشته باشد.
 4. شرایط آب و هوایی را برای انجام کار سند بلاست در نظر بگیرید.
 5. اگر در مخازن و فضاهای بسته کار سند بلاست انجام می‌شود حتما از فن‌های استاندارد و جرقه استفاده کنید.
 6. کار خود را با کیفیت انجام دهید. برای اطمینان خاطر دادن به مشتری خدمات پس از انجام کار را برای مشتریان خود در نظر داشته باشید.
 7. مدير واحد بايد شخصی مسئول را جهت نظارت بر كار كارگاه‌هاي سند بلاست تعيين كند تا مقررات را كنترل نمايد.
 8. از یکدست بودن سطح سند بلاست شده مطمئن باشید. زیر سازی درستی برای مراحل بعدی انجام دهید.
 9. آزمايشهای پزشكی شامل X-Ray از ريه‎ها و اسپيرومتری براي سند بلاست كاران سالی يك بار الزامی است و بايستی در پرونده پزشكی آن‌ها ذکر شود و در صورت بروز علائمی دال بر بيماری شغلی، كار آنان بايستی عوض شود.
 10. با توجه به سطحی که می‌خواهید کار سند بلاست را روی آن انجام دهید ساینده خود را انتخاب کنید.
 11. تجهیزات مورد نیاز پروژه سند بلاست را به صورت دوره‌ای چک کنید.
 12. هر سال برنامه چکاب و آزمایش‌های پزشکی از سند بلاست کارهای خود داشته باشید.
 13. افرادی كه در نزديك سالن سند بلاست می‎باشند و افراد ديگری كه در محل‌هایی به نحوی در معرض استنشاق غبارات ریز ناشي از سند بلاست كاری قرار دارند، باید از فيلتر تنفسی استفاده نمايند.
 14. سند بلاست و رنگ امیزی هیچگاه نباید همزمان درکنار هم اجرا گردد. زیرا گرد و خاک حاصله از سند بلاست به روی فلز نشسته و از چسبیدن رنگ به فلز جلوگیری می‌کند. در برخی از مکان‌ها بعد از عملیات سند بلاست سطح سند بلاست شده را با تینرهای مخصوص شستشو داده و بعد اقدام به رنگ امیزی می‌کنند، در اصل شستشو باعث از بین رفتن گرد و خاک حاصل از سند بلاست شده و سطح مخدوشی که بر اثر سند بلاست نمایان می‌شود. حتما باید بلافاصله اقدام به زدن استر نمود استرها غالبا به میزان 75 الی 120 میکرون اجرا می‌گردد. استر اتیل سیلیکات معمولا بین 75 الی 90 میکرون اجرا می‌شود. کاربرد آن اغلب در سند بلاست‌های مناطق شرجی و سند بلاست آب شیرین کن‌ها و سند بلاست برج‌های نیروگاه بکار می‌رود. باید بعد اتمام سند بلاست و رنگ سطح فلز را هر 4 ساعت یک بار با فشار آب شستشو نمود.
 15. پس از پایان هر شیفت کاری باید تجهیزات و لباس‌ها تمیز و در صورت لزوم ضدعفونی شوند.
 16. قطعاتي كه خيلي بزرگ نيستند و امكان جابجایي آن‌ها مقدور است، سند بلاست بايستي در سالن محصوري كه ابعاد كافي داشته باشد انجام گيرد.
 17. استانداردهای ایمنی حین انجام کار رعایت شود.
 18. میزان زبری سطح سند بلاست شده را بوسیله دستگاه رافنس گیج اندازه گیری کنید.
 19. به منظور جلوگيري از ايجاد الكتريسيته استاتيك كه هنگام عبور مواد ساينده از لوله لاستيكي رابط به نازل ظاهر مي‎شود نازل سند بلاست بايستي توسط سيمي كه از مسير لوله عبور داده شده به زمين ارت شود تا از تركيدن لوله رابط يا ايجاد شوك الكتريكي به سندبلاست كاري جلوگيري بعمل آيد.
 20. از انجام کار روی سطوحی که رطوبت و شبنم دارند خودداری کنید چون کیفیت کار بسیار پایین می آید.
 21. پس از پايان كار هر شيفت، سندبلاست كاران بايستي وسایل حفاظت فردي خود را تميز و در قفسه خودشان نگه دارند تا پس از استحمام و تعويض لباس از خود رفع آلودگي نموده باشند.

 

بیشتر بخوانید: تفاوت شات بلاست و سند بلاست

 

امیدواریم از خواندن مقاله نکات کاری با دستگاه سند بلاست رضایت داشته باشید. ماشین سازی برادران غفوری بیش از نیم قرن در راستای تولید انواع شات بلاست و کوپلینگ فعالیت می‌کند.

 

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.