هدف از انجام شات بلاست

هدف از انجام شات بلاست

هدف از انجام شات بلاست چیست؟ آیا با شات بلاست آشنایی دارید؟ ما در این مقاله سعی داریم ابتدا شما را بطور مختصر با شات بلاست آشنا کنیم سپس هدف از انجام شات بلاست را بررسی می‌کنیم. پس با ما همراه باشید.

شات بلاست چیست؟

شات بلاست به عملیاتی گفته می‌شود که در آن سطحی از یک ماده بوسیله پرتاپ ساچمه مورد حمله قرار می‌گیرد. ساچمه‌ای که برای این عملیات استفاده می‌شود می‌تواند از جنس‌های متفاوتی باشد. مانند ساچمه‌های فولادی، گرانول سیلیکون و… . زمانی که این عملیات انجام می‌گیرد، اندکی از سطح بیرونی ماده برداشته می‌شود که به آن شات می‌گویند. عملیات شات بلاست در واقع می‌تواند بصورت دستگاهی باشد که با قرار گرفتن قطعه یا فلز مود نظر در دستگاه به وسیله توربین شروع به شات بلاست می‌کند یا بصورت یک تفنگ که شخصی آن را در دست می‌گیرد و اقدام به عمل شات بلاست می‌نماید.

 

بیشتر بخوانید: شات بلاست چیست و چه کاربردی دارد؟

 

شات بلاست ماشینی است که برای تمیزکاری سطح فلزات در مقیاس بالا و سیستم پاشش خشک ساخته شده است . مکانیزم تمیز کاری بر مبنای مهار انرژی جنبشی استوار است بطوری که مواد ساینده فلزی با انتقال انرژی که ماشین شات بلاست از توربین تامین می‌کند. و با آزاد سازی این انرژی در برخورد ساینده با مواد زائد باعث از هم جدا شدن گردیده و سبب تمیز کاری می‌گردد.

 

بیشتر بخوانید: کاربرد شات بلاست

 

هدف از انجام عملیات شات بلاست

عملیات شات بلاست برای برطرف کردن سطح ناهموار قطعات ریخته گری شده، زنگ زدگی و رنگ‌های باقی مانده یا تمیز کردن و تقویت قطعه می‌باشد. پس از این عملیات قطعات یا درب‌های فرفورژه آماده انجام آبدهی، تراشکاری و رنگ کاری می‌شود. در واقع شات بلاست باعث برطرف شدن عیب‌های سطح مانند خوردگی و ترک‌های ریز می‌شود. با به جا ماندن تنش پسماند روی سطح قطعه باعث افزایش عمر آن می‌شود.

 

بیشتر بخوانید: اجزای دستگاه شات بلاست

 

اولین و قدیمی ترین کاربرد شات بلاست در تمیز کاری سطوح قطعات ریخته گری شده آهنی و غیر آهنی از عیوب و آلودگی‌های ظاهری ناشی از ماسه سوخته شده می باشد. فرآیند شات بلاست باعث کاهش تخلخل و ایجاد تنش فشاری پسماند در قطعات آلومینیومی و غیر آهنی می‌گردد. علاوه بر این، شات بلاست به منظور تمیزی سطوح قطعات آهنگری شده، عیوب ناشی از عملیات حرارتی سطوح سازه‌های فولادی مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین به منظور آماده سازی سطوح قبل از انجام فرایندهای جوشکاری، آب کاری، گالوانیزه کردن، فلزکاری لعاب کاری، پوشش دهی پلاستیکی، پوشش دهی شیشه، حکاکی با اسید شیشه، ساچمه زنی و سایر کاربردهای خاص، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

بیشتر بخوانید: تفاوت شات بلاست و سند بلاست

 

به‌ طور خلاصه این کار باعث برطرف کردن عیب‌های سطحی از جمله زنگ زدگی و رنگ‌های باقی‌مانده روی قطعه می‌شود. همچنین یکی از موارد عمده استفاده شات بلاست بر طرف کردن سطح ناهموار قطعه‌های ریخته‌گری شده است. در نتیجه قطعه شات بلاست شده آماده انجام کارهای بعدی از جمله رنگ کاری، آبدهی یا تراشکاری می‌شود. به‌طور هم‌زمان شات بلاست باعث بر طرف کردن عیوب سطحی از جمله خوردگی و ریز ترک می‌شود و با بر جای گذاشتن تنش پسماند روی سطح قطعه باعث افزایش عمر قطعه می‌شود.

 

امیدواریم از مقاله هدف از انجام شات بلاست رضایت کامل داشته باشید. ماشین سازی برادران غفوری با بیش از نیم قرن تجربه در ساخت انواع دستگاه شات بلاست و کوپلینگ در خدمت شما همراهان گرامی است. در ادامه نظرات خود را برای ما قرار دهید.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.