کاربرد سند پلاست

کاربرد سند پلاست

کاربرد سند پلاست چیست؟ سند بلاست به فرآیندی گفته می‌شود که برای تمیز کردن سطوح مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. در واقع سطوحی که روی آن‌ها سند بلاست انجام می‌شود کارهایی مثل رنگ کردن پرداخت کاری کردند و کارهای گوناگون خیلی با کیفیت بیشتر روی آن‌ها تاثیر می‌گیرد در صورتی که در حال حاضر در صنعت ساختمان سازی کیفیت کارهای اجرایی روی سند بلاست تا حد زیادی به مدل انجام دادن آن بستگی دارد. به همین دلیل سند بلاست نسبت به چند سال گذشته بسیار رونق بیشتری پیدا کرده و افراد خیلی زیادی در حال حاضر از آن استفاده می‌کنند.

 

بیشتر بخوانید: سند بلاست چیست

 

سند بلاست فرآیندی می‌باشد که آن با استفاده از دستگاهی تحت نام سند بلاستر انجام می‌شود. سندبلاست باعث می‌شود تا سطوح مختلف با استفاده از ذرات ساینده تمیز کاری شده و گرد و غبار و مشکلات آن‌ها تا حد زیادی پاک شود به همین دلیل در حال حاضر سند بلاست و استفاده از ماده ساینده در آن اهمیت خیلی زیادی دارد در ادامه می‌خواهیم شما را با بارزترین کاربردها و ویژگی‌های سند بلاست آشنا کنیم پس با ما همراه باشید.

کاربرد سند پلاست

  • زنگ زدایی

زنگ زدگی و خوردگی فلزات یکی از مشکلات و چالش‌هایی است که صنایع گوناگون با آن رو به رو هستند. با توجه به آن که تماس فلز با رطوبت و اکسیژن هوا موجب زنگ زدگی می‌شود، بنابراین احتمال گسترش زنگ زدگی با شروع آن بسیار زیاد است و باید هر چه سریع‌تر از بروز این پدیده جلوگیری به عمل آید. خوردگی بخش‌هایی مانند پایه پل‌ها و دکل‌ها، خطوط ریلی، کشتی، قطعات صنعتی و… می‌تواند بسیار خطرساز باشد. بنابراین باید زنگ زدگی‌های موضعی حذف شوند تا از پیشروی و گسترش آن‌ها به قسمت‌های سالم فلز جلوگیری نمود. عملیات سند بلاست با واترجت صنعتی یک روش کارآمد برای زنگ برداری است. بهره‌مندی از جریان آب پرفشار به همراه ذرات ساینده به زنگ بری موثر می‌انجامد. این روش هم برای زنگ زدگی‌های سطحی و هم زنگ زدگی‌های عمقی کاربرد دارد.

  • تمیزکاری و مات کاری سطوح

ویژگی دیگر و کاربردی که سند بلاست دارد این است که با استفاده از آن می‌توان سطوح بزرگ مثل ماشین آلات صنعتی و ساختمان‌ها را تمیز کرد. این فرآیند برای تمیزکاری تجهیزات کوچک هم کاربرد دارد به عنوان مثال پیچ گوشتی و اتاق‌های زنگ زده را می‌توان خیلی ساده و راحت با سند بلاست تمیزکرد. سندبلاست برای رفع گرفتگی ماشین آلات هم قابلیت استفاده را دارد. این کار باعث اطمینان از کارکرد مناسب دستگاه و جلوگیری از خراب شدن و استهلاک آن می‌گردد.

  • آماده سازی سطوح برای رنگ آمیزی و انواع آبکاری تزئینی و صنعتی

پس از لایه برداری کردن و تمیز کاری با استفاده از سند بلاست رنگ کاری چسبی و یا سایر فعالیت‌ها می‌باشد. آماده سازی غیر استاندارد باعث می‌شود تا پوشش خیلی نادرست انجام شود. همین طور هم از محصول نهایی کیفیت خیلی زیاد این توان را انتظار داشت و همین که روند کاهشی با مشکل و هزینه‌های بالایی برخورد است. از این رو این یک روش کارآمد برای آماده کردن سطوح می باشد.

 

بیشتر بخوانید: نکات کاری با دستگاه سند بلاست چیست؟

 

توجه داشته باشید برای سطوح ضعیف چوب سند بلاست باید با موادی نظیر پوست گردو یا دانه‌های شیشه صورت بگیرد تا آسیبی به افراد وارد نکند هر چقدر که موادی که می‌خواهیم آن را سند بلاست کنیم ضعیف‌تر باشند باید موادی که برای کار استفاده می‌شوند هم قدرتشان نسبت به سطح پایین‌تر باشد.

  • رنگ زدایی

رنگ، پوشش و محافظی برای سطوح مختلف مانند دیوار، کف، کشتی، خودروهای سبک و سنگین و د … می‌باشد که گذشت زمان، عوامل محیطی و شیمیایی می‌تواند عامل فرسودگی و پوسته پوسته شدن رنگ شود. جهت رنگ آمیزی و پوشش دهی دوباره باید رنگ‌های قدیمی حذف شده و به اصطلاح سطح برای ترمیم و احیا آماده سازی شود. رنگ رزین اپوکسی از جمله رنگ‌هایی با مقاومت بالا است که روش‌های سندبلاست خشک، مصرف مواد شیمیایی و سند بلاست با واترجت صنعتی برای حذف این رنگ وجود دارد. سند بلاست خشک روشی با آلودگی زیاد و احتمال آسیب رساندن به سطح همراه است و روش‌هایی مانند استفاده از مواد شیمیایی و یا سوزاندن رنگ بسیار خطرناک هستند. روش سند بلاست با آب بهترین روش برای حذف لایه‌های قدیمی رنگ به شمار می‌آید که دارای کمترین زیان و بیشترین مزیت است.

 

بیشتر بخوانید: تفاوت شات بلاست و سند بلاست

 

از دیگر کاربرد سند پلاست می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • ماسه زدایی سطوح
  • زبرکاری سطوح برای انجام عملیات تفلون کاری و لعابکاری
  • حکاکی و برجسته کاری بر سطوح چوبی، شیشه ای، MDF، سرامیک، کاشی و …

 

بیشتر بخوانید: کاربرد شات بلاست

 

امیدواریم از خواند مقاله کاربرد سند پلاست رضایت کامل داشته باشید. ماشین سازی برادران غفوری با بیش از نیم قرن تجربه در ساخت انواع شات بلاست و کوپلینگ در خدمت شماست.

 

 

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.